Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o naszej Polityce dotyczącej Ciasteczek.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Menu
Stowarzyszenie Jeżyczanie ZAPRASZA!

 

Naszą działalność kulturalną w Domu Tramwajarza prowadzimy od 2012r.

Obecnie pilną sprawą jest opracowanie społecznej wizji programu dla tego miejsca.

Klub Mieszkańców Jeżyc

 

 

                                                   Poznań dnia 16.10.2018 r

 

                                                                                      Zaproszenie

Stowarzyszenie Jeżyczanie zaprasza Mieszkańców na spotkanie, które odbędzie się w Palmiarni – zwiedzanie z przewodnikiem w dniu 27.10.2018r /sobota/ o godzinie 14:00. Zapraszamy młode osoby z dziećmi oraz dziadków z wnukami.

Chcemy powołać Klub Mieszkańców Jeżyc, który będzie działał w Domu Tramwajarza. Celem jest wypracowanie Programu Społecznego dla Domu Kultury w DT. Chcemy też zająć się promowaniem historii i ludzi związanych z Jeżycami, jak również chcielibyśmy porozmawiać o problemach naszego osiedla. W najbliższym czasie uruchamiamy sekcję brydżową.

 Prosimy o potwierdzenie przybycia pod numer  512 990 745                                                                                             e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 Stanisław Gorzelańczyk

                                                                                               Zaproszenie

Jeżycki Klub Seniora działający przy Stowarzyszeniu Jeżyczanie w Domu Tramwajarza, zaprasza na  kolejne spotkanie inicjujące utworzenie Klubu Mieszkańców Jeżyc „Otwarte Jeżyce”. Spotkanie odbędzie się w dniu  10.10.2018 r / środa / o godz. 18:00  w Jeżyckim Centrum Kultury /Stara Prochownia/ ul Jackowskiego nr 5-7                  

Chcielibyśmy powołać Klub Mieszkańców Jeżyc, który będzie działał w Domu Tramwajarza. Celem jest wypracowanie programu społecznego dla Domu Kultury – Domu Tramwajarza, po jego otwarciu w październiku br, jak również podjęcie działań na rzecz  mieszkańców i oczekiwań w zakresie korzystania z Domu Tramwajarza, oraz możliwości spotkań i korzystaniu z działalności tego miejsca. Dlatego niezbędnym wydaje się opracowanie wizji społecznego programu działania programu dla Domu Tramwajarza.

Chcemy zajmować się sprawami mieszkańców takich jak  zachowania miejsc parkingowych na Jeżycach, utrzymania zrównoważonego ruchu samochodowo- rowerowego, jak i zajęcie się problemami życia codziennego mieszkańców naszej dzielnicy i innymi sprawami. Oczekujemy również na Państwa propozycje.

Telefon kontaktowy 512 990 745 e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Dom Tramwajarza po remoncie 2018r

Strona w budowie 

 

Witam Koleżeństwo Jeżyckiego Klubu Seniora z dużym opóźnieniem będziemy mogli się spotykać w Domu Tramwajarza od 16.10.2018 r wtorek/ spotykamy się w naszej sali. 

Planowany termin zakończenia remontu który upływał 30.09.2018 r został przekroczony. Boleję na faktem że uciekła nam zabawa planowana we wrześniu br.  Najważniejszą sprawą było zrealizowanie remontu budynku w zakresie wymiany instalacji elektrycznej oraz instalacji wodnokanalizacyjnej . Zmienia się wygląd  holu.  Ważną rzeczą była przebudowa sanitariatów na pietrze i parterze.  Poniżej  przedstawiamy  fotografie obiektu i ostatnich przygotowań przed otwarciem.

{phocagallery view=category|categoryid=6}

Dlaczego kandyduję do Rady Miasta

 

O mnie :

Jestem Poznaniakiem od urodzenia. Moja rodzina ze strony ojca uczestniczyła w Powstaniu Wielkopolskim. Natomiast moja matka pochodziła z Kresów. Dziadkowie ze strony matki przybyli na tereny woj. zielonogórskiego po prześladowaniach prowadzonych przez UPA. Bliska jest mi pamięć o tych terenach i uważam, że należy zachować dla przyszłych pokoleń prawdę o tamtych tragicznych czasach. Mieszkam na Jeżycach od 1980r. Posiadam wykształcenie techniczne budowlane. Jestem ojcem czwórki dzieci i dziadkiem siedmiorga wnucząt. Jako rencista wykorzystuję wolny czas na działalność społeczną.

Działam w samorządzie osiedlowym nieprzerwanie  od 24 lat. Uczestniczyłem w jego powołaniu i współtworzyłem działania rady minionego okresu. Będąc przewodniczącym Rady Osiedla Jeżyce podjąłem m.in. działania na rzecz uruchomienia Domu Tramwajarza dla mieszkańców Poznania.

Radni w budżecie Miasta 2011r przeznaczyli na remont Domu Tramwajarza 340 tysięcy zł. Estrada Poznańska dokonała jego remontu. Obiekt został odnowiony i służy społeczeństwu Jeżyc. Pierwotnie działaliśmy tu jako rada osiedla. Po naciskach, ażeby zwrócić klucze do budynku powołaliśmy Stowarzyszenie Jeżyczanie. Stowarzyszenie działa od lipca 2012r. Prowadzimy Jeżycki Klub Seniora. Spotykamy się we wtorki i czwartki w godzinach 16:00-18:00

Naszą misją jest zachowanie Domu Tramwajarza we władaniu Miasta dla obecnych i przyszłych pokoleń Jeżyc i Poznania.

Naszym zadaniem jest też prowadzenie i wspieranie różnych inicjatyw kulturalnych na rzecz mieszkańców.  Obecnie organizujemy Klub Mieszkańców Jeżyc i zmierzamy do wypracowania wizji działania Domu Tramwajarza- społecznego programu dla tego miejsca przy udziale mieszkańców. 

Jako radny osiedla Jeżyce posiadam doświadczenie w działaniu na rzecz mieszkańców, a nabyte umiejętności społeczne chciałbym wykorzystać w Radzie Miasta Poznania w nadchodzącej kadencji. Chciałbym się skupić na rozwiązywaniu następujących spraw:

Poznań potrzebuje udrożnienie ul Św Wawrzyńca.

 W chwili obecnej brakuje odcinka arterii komunikacyjnej łączącej wschodnią i zachodnią część miasta. Przykładowo jadąc z kierunku wschodniego/ Swarzędz/ do miasta trasą dwukierunkową wyposażoną w dwa pasy ruchu w obu kierunkach docieramy do Al. Niepodległości W tym miejscu trasa kończy bieg. Ruch zostaje skumulowany do jednego pasa. A istniejąca komunikacja samochodowa jest kierowana na zachód miasta przez Jeżyce a konkretnie  ulicami Dąbrowskiego i Bukowską. Oczywiście, że duża ilość samochodów powoduje powstawanie korków w tym rejonie. Od początku powstania Rady Osiedla Jeżyce, Rada i mieszkańcy postulowali budowę trasy odciążającej Jeżyce z ruchu samochodowego. Jej przebieg jest zaplanowany na wysokości ul Pułaskiego i wiaduktu w kierunku Jeżyc, równolegle do toru kolejowego, gdzie w rejonie ul Kościelnej powstałby wiadukt kolejowy a dalej do węzła Niestachowska w kierunku ul Polskiej. Takie rozwiązanie spowodowałoby odciążenie ruchu tranzytowego przez Jeżyce. Niestety ciągle brak jest środków na tę inwestycję.

 Opracowania polityki parkingowej dla Poznania.

 Problemy  z zaparkowaniem samochodów na Jeżycach z roku na rok się

 pogłębiają. Wiąże się to z ubywaniem ogólnodostępnych miejsc parkingowych. Nadmiernie wysoka zabudowa  powoduje zabieranie tych miejsc, bo wiąże się z większą liczbą mieszkań i lokali użytkowych. Jest to zjawisko niekorzystne, nad którym władze miasta nie panują. W wielu wypadkach inwestorzy budynków przekraczają normatyw zabudowy. Dzieje się to za aprobatą władz. Czas na rozwiazanie tego problemu, poprzez opracowanie polityki parkingowej dla Jeżyc, ale nie tylko. Problemy parkowania obejmują cały Poznań. Należy usiąść i porozmawiać: władze miasta – mieszkańcy. Mieszkańcy na co dzień ponoszą skutki ubywania miejsc parkingowych. Użytkownicy samochodów mają takie same prawa jak rowerzyści. Stąd wizja zrównoważonego rozwoju ruchu komunikacyjnego. Ponadto tracą na tym właściciele małych sklepów na Jeżycach, gdzie zmniejszająca się liczba miejsc parkingowych powoduje, że wielu kupujacych musi zrezygnować z zakupów z powodu braku miejsca na zaparkowanie. Pogłębiajacy się problem braku miejsc parkingowych powoduje, że Jeżyce jako miejsce do mieszkania traci na swojej atracyjności. Najwyższy czas przystąpić do opracowania tych zasad.

 

Społeczny program dla  Domu Tramwajarza.

Działania Stowarzyszenia Jeżyczanie w Domu Tramwajarza w 2012 r zmierzały do utworzenia  społecznego domu kultury. Wiele działań prowadzonych na przestrzeni minionych lat doprowadziły do powołania jednostki kultury zwanej Domem Tramwajarza, który jest prowadzony przez Estradę Poznańska. /wiecej informacji w zakładce historia Domu Tramwajarza/

Obecnie nie do końca jest określony sprecyzowany program prowadzenia działania tego obiektu. Stąd widzę koniecznośc podjęcia działań społecznych zmierzających do utworzenia społecznego programu działania Domu Tramwajarza. Obecnie nie jest wiadomo jaki będzie budżet dla tego miejsca w 2019r, nie wiemy ile  władze miasta chcą przeznaczyć na działalność kulturalną,

 

 Poznań jest ubogi w domy kultury stanowiące jednostki miasta. Działające  domu kultury są prowadzone przez np.spółdzielnie mieszkaniowe, które środki pochodzące od mieszkańców przeznaczają na tę działalność. Dom kultury zwany Domem Tramwajarza jest miejscem potrzebnym i oczekiwanym przez mieszkańców. Niemniej sytuacja Domu Tramwajarza nie jest do końca ustalona. Obecnie dyskutuje się nad budżetem administracyjnym, natomiast co ze środkami na działalność kulturalną, czyli realizowanie zadań wynikajacych z faktu, że jest to jednostka kultury? Zapewnienie  środków jest konieczne, gdyż prowadzenie obiektu przez Estradę Poznańską obecnie ogranicza się do administrowania. Oprócz środków na działalność atystyczną należy zapewnić dobry program całorocznej działalności. Stąd udział mieszkańców, organizacji NGO, samorządu pomocniczego. Należy opracować wizję programu w oparciu o oczekiwania mieszkańców i różnych grup społecznych, które chcą działać w tym miejscu. Chcemy mówić o  wizji wspólnie opracowanego programu, który stanowiłby społeczny program dla domu kultury. Stowarzyszenie Jeżyczanie prowadzi Jeżycki Klub Seniora. Środki przez nas gromadzone przeznaczamy na seniorów.

Są jeszcze inne istotne sprawy do działań takich jak ochrona istniejacego drzewostanu, jego pielęgnacja, nowe nasadzenia. Również ważne jest zdobycie środków na remont Starego Zoo, w szczególności zabytkowej groty. Obiekt tego typu jest jednym parkiem w centrum Jeżyc. Na Jeżycach zieleni jest za mało.

 

Z najnowszej historii DT

Zapraszamy do obejrzenia filmu: link

 

 

Seniorzy zapraszają do Domu Tramwajarza

 

Jeżycki Klub Seniora zaprasza na spotkania seniorów z Jeżyc i Poznania


Wtorki i Czwartki od godziny 16.00 do 18.00.

 

ZAPRASZAMY!!

 

Prezes Stanisław Gorzelańczyk

 

 

Wojewódzka biblioteka Publiczna w Poznaniu i Centrum Animacji Kultury  wraz Jeżyckim Klubem Seniora zaprasza koleżanki i kolegów z naszego klubu na spotkanie warsztatowe pt: „Przewietrz swoje życie w dniu 2 czerwca 2017r / piątek/ od godziny  17:00 – 18:00 do biblioteki przy bul Prusa 3

 

Zapisy prowadzi  kol. Stanisław Gorzelańczyk  tel 512-990-745 

 

 

Druga propozycja dla naszych klubowiczów to nocny spacer po Jeżycach z Przewodnikiem Marcinem Radomskim, Spacer po Jeżycach wieczorową porą proponuje Marcin Radomski  z  WBPiCAK w Poznaniu  historyk i miłośnik regionu, redaktor portalu

 

internetowego www.regionwielkopolska.pl
 Po godzinach przewodnik turystyczny oprowadzający wycieczki po „koziołkowym mieście” i popularnym Szlaku Piastowskim. 

 

Trzecia propozycja to

 

Arcyciekawe  historie dla dużych i małych czyli spotkanie z zespołem Karawana Opowieści - poprowadzi Szymon Góralczyk opowiadacz z Warszawy. Zajrzymy tam na chwilę, posłuchamy tradycyjnych i współczesnych historii przywiezionych z Pięciu Stron Świata.spotkanie odbędzie się o godzinie 16.-17.00. Prowadzimy zapisy w wypożyczalni 212 lub telefonicznie 061 6640870, 61 6640873.

 

Program ten realizowany będzie w ramach imprezy Noc Bibliotek na ul. Prusa 3 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, zajęcia są bezpłatne i  odbędą się w sali 215.